Tour de France 2019

(VIDEO) Quintana vyhral 18. etapu a vrátil sa do celkového poradia

Etapa do celkového poradia veľké zmeny nepriniesla, Sagan si aj dnes udržal zelený dres. 

Kolumbijský cyklista Nairo Quintana triumfoval vo štvrtkovej 18. etape 106. ročníka Tour de France a vrátil sa do boja o celkové poradie, keď sa posunul z 12. na 7. miesto. Jazdec stajne Movistar sa presadil v záverečnom stúpaní na Col du Galibier a náročnú 208 km dlhú horskú trasu z Embrunu do Valloire zvládol za 5:34:15 h. Druhý skončil Francúz Romain Bardet z Ag2r (+1:35 min), ktorý si vybojoval bodkovaný dres, tretí finišoval Kazach Alexej Lucenko z Astany (+2:28). Žltý dres si udržal Francúz Julian Alaphilippe z QuickStepu.
Pozrite si zhrnutie etapy

Načítavam prehrávač...


Prvá vrchárska previerka v Alpách odštartovala krátkym stúpaním tretej kategórie na Côte de Demoiselles Coiffées (3,9 km, 5,2%), ktoré nasledovalo už pár km po štarte. To žiadnemu z pretekárov väčšie problémy nenarobilo, no bol to len predkrm toho, čo malo prísť. Po 80 km totiž nasledoval Col de Vars (1. kat., 9,3 km, 7,5%) v nadmorskej výške 2109 metrov, 50 km po ňom prišiel ešte vyššie položený Col d'Izoard najvyššej kategórie (2360 m nad morom, 14,1 km, 7,3%) a slávny Col du Galibier taktiež najvyššej kategórie (2642 m nad morom, 23 km, 5,1%). Z jeho vrcholu to bolo už len 18 km dolu kopcom do cieľa.

Hneď od štartu sa tuho bojovalo o únik a keďže jediná rýchlostná prémia nasledovala ešte pred Col de Vars, Peter Sagan si musel kontrolovať situáciu na čele, aby mu neunikli konkurenti z bodovacej súťaže. To sa nestalo. Ako prví sa dostali dopredu Alexej Lucenko (Astana) a Pierre-Luc Périchon (Cofidis), ktorí spolu zdolali aj prvú vrchársku prémiu. Krátko po nej sa však všetko spojilo a čakalo sa na ďalšie pokusy. K definitívnemu úniku dňa prišlo až po vyše 50 kilometroch, keď sa od hlavného balíka oddelila veľká 34-členná skupina. Nechýbal v nej líder vrchárskej súťaže Tim Wellens (Lotto-Soudal) i ďalší elitní pretekári v kopcoch Romain Bardet (AG2R), Adam Yates (Mitchelton-Scott), Michael Woods (EF Education First), Sergio Henao (SAE Team Emirates), či Gorka Izagirre (Astana). Balík si nechal odísť i Quintanu , ktorý figuroval pred etapou na 12. mieste celkového poradia so stratou len 9:30 min a mohol si výrazne polepšiť. Navyše mal so sebou aj dvoch kvalitných domestikov do kopcov Andreya Amadora a Carlosa Veronu .

tdf RTVS

Video

Pozrite si záver etapy vo videoarchíve .

Zaujímavosti zo zákulisia aj na facebookovej stránke Šport v RTVS .


Na čele pelotónu pracovali najmä jazdci QuickStepu a Ineosu, ale náskok úniku rýchlo narastal. Čelná skupina mala onedlho vyše päť minút k dobru. Do konca však zostávalo stále ešte 130 km a všetky tri ťažké prémie. Z vedúcej skupiny si musel vystúpiť Périchon, ktorého uštipla včela a potreboval ošetrenie. Na vrchol Col de Vars prišiel ako prvý Wellens a v súťaži o bodkovaný dres si polepšil o ďalších desať bodov. Pelotón strácal vyše sedem minút a Quintana sa vo virtuálnom poradí posúval stále vyššie a vyššie.

Na zjazde z Col de Vars mali v pelotóne tvrdý pád George Bennett (Jumbo) a Nicolas Roche (Sunweb), ale aj keď dotlčení, obaja sa znovu posadili na bicykle a pokračovali. V čelnej skupine sa vydali dopredu Van Avermaet a Julien Bernard (Trek-Segafredo), no pred vrcholom prémie na Col d'Izoard ich dobehli ďalší cyklisti z úniku. V hlavnom poli sa na náročnom stúpaní síce neútočilo, no jazdci Movistaru udávali vysoké tempo, i keď mali vpredu Quintanu, a tak skupinu favoritov skresali na približne 25 pretekárov. Sagan a ďalší šprintéri v tom čase už jazdili v grupette s vyše desaťminútovou stratou na okresaný pelotón. Na Izoarde získal 40 bodov do vrchárskej súťaže Damiano Caruso (Bahrain Merida), o desať menej si pripísal Bardet. Na následnom dlhom zjazde zostalo vpredu už len 16 cyklistov a z pôvodného úniku ich stíhala ďalšia deviatka jazdcov. Tí však mali manko cez tri minúty, pelotón okolo päť a pol a čoskoro ich pohltil. Na úpätí posledného stúpania na Col du Galibier (2642 m nad morom, 23 km, 5,1%) mala čelná skupina k dobru vyše päť minút. Prvých päť km stúpania bolo do 3,5%, ďalších jedenásť do 6%, no potom prišli pasáže so sklonom nad 10% a práve tie mali preveriť najlepších vrchárov v úniku i pelotóne.

Už od začiatku však z čelnej skupiny odpadávali jazdci, medzi prvými držiteľ bodkovaného dresu Wellens. Postupne aj ďalší a tak na čele zostala len trojica Lucenko, Bardet a Quintana , ktorý päť km pred vrcholom vyrazil sám, rýchlo si vytvoril minútový náskok a išiel si pre etapové víťazstvo i posun do Top 10 celkového poradia. V pelotóne predvádzal opäť výborný výkon Alaphilippe, líder klasifikácie sa držal v hlavnej skupine a bolo zrejmé, že si žltý dres oblečie aj v piatok.

Quintana si priniesol na prémiu náskok 1:42 na Bardeta a šesť minút na zredukovanú skupinu favoritov na celkové poradie, okrem 40 bodov do vrchárskej súťaže si pripísal aj desať bonifikačných sekúnd. Bardet zobral 30 b a po etape si obliekol bodkovaný dres . Z hlavnej skupiny pred vrcholom zaútočil Egan Bernal a vypracoval si náskok 30 s, po ňom prišiel druhý útok Ineousu v podobe Gerainta Thomasa , no tam už reagovali Thibaut Pinot , Emanuel Buchmann , Steven Kruijswijk i ďalší a dobehli ho. Manko nabral Alaphilippe, no mohol sa spoľahnúť na svoje výborné zjazdárske schopnosti. Tie dokonale predviedol, keď čoskoro dobehol Thomasovu skupinu a z jeho náskoku na čele poradia nakoniec ukrojil len Bernal.

Zdroj: TASR/RTVS

Dianie na Tour de France