Sagan v poslednej etape druhý. Vyhral Greipel

  Peter Sagan potvrdil svoju formu a v kráľovskej šprintérskej etape v cieli na Champs-Élysées došpurtova tesne druhý za Andrém Greipelom. Zvýraznil tak svoje 1. miesto v bodovacej súťaži a zároveň ukázal, že právom je najbojovnejší cyklista 103. ročníka TdF.

Sagan v poslednej etape druhý. Vyhral Greipel

Posledná etapa bola ako tradične manifestáciou víťaza pretekov a v prvej polovici sa odohrávala v pokojnom tempe. Ozajstné preteky sa začali až pri vstupe do Paríža, 61,5 km pred cieľom. Prvý z ôsmich prejazdov Elyzejskými poliami prešiel vpredu Španiel Joaquín Rodríguez (Kaťuša), ktorý sa ako 37-ročný lúči s najprestížnejšími pretekmi. Neskôr zaútočil francúzsky šampión Arthur Vichot (FDJ) a 50 km pred cieľom sa vpredu sformovala osmička Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Lawson Craddock (Cannondale-Drapac), Markus Burghardt (BMC), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Jérémy Roy (FDJ), Jan Barta (Bora), Rui Costa (Lampre-Merida) a Brice Feillu (Fortuneo-Vital Concept). Posledná rýchlostná prémia práve vrcholiacich TdF 39,66 km pred cieľom sa stala korisťou Nemca Marcusa Burghardta (BMC Racing), Peter Sagan nešpurtoval. Krátko predtým odstúpil z pretekov nemecký motor z tímu Etixx - QuickStep Tony Martin. Oficiálny dôvod - zranenie ľavého kolena, ktoré si privodil ešte v alpských etapách. Osmička utečencov si vybudovala takmer polminútový náskok, ale nič to neznamenalo. Poradie na čele sa v záverečných 20 km viackrát menilo. Na začiatku posledných dvoch okruhov (14 km pred métou) bolo chvíľu vpredu trio Teklehaimanot, Gougeard and Lucenko, neskôr zostali v trháku dvaja klasikári Lucenko a Greg van Avermaet (BMC Racing) a Lucenko (Astana). Už istý víťaz pretekov Froome sa schoval ku koncu pelotónu a dal šancu šprintérom. Veľkú motiváciu v parížskom závere malo kvalitné šprintérske trio André Greipel, Alexander Kristoff a Bryan Coquard, ktorí do nedele nemali na konte ani jedno víťazstvo v aktuálnej edícii TdF. Coquard však 3 km pred páskou dostal defekt... V poslednom okruhu už bol celý pelotón pokope a šprintérske tímy začali pracovať pre svojich lídrov. Sagan sa zavesil za Greipela a postupne sa posúval vpred. Nemecký favorit sa rozhodol pre dlhý špurt a nechýbalo veľa, aby ho Sagan, útočiaci zozadu, napokon zdolal. Froome došiel do cieľa symbolicky pochytaný za plecia so svojimi tímovými kolegami zo SKY.

Skvelý Sagan dotiahol aj svoju piatu účasť na Tour de France do víťazstva v bodovacej súťaži. V historickom poradí 26-ročný rodák zo Žiliny odsunul Íra Seana Kellyho na 3. miesto so štyrmi víťazstvami. Pred Saganom je už len Nemec Erik Zabel so šiestimi "zelenými" prvenstvami. Sagan ako víťaz bodovačky dosiahol rekordný náskok 212 bodov pred Nemcom Marcelom Kittelom a podľa riaditeľstva TdF sa stal aj najaktívnejším pretekárom celých pretekov. K výpočtu Saganových úspechov v 103. ročníku treba pridať aj tri dni strávené v žltom tričku lídra pretekov, čo bol historický počin z pohľadu slovenskej cyklistiky.


Výsledky 21. etapy

1.
André GREIPEL
LOTTO SOUDAL
 2h 43´ 05´´
2.
Peter SAGAN
TINKOFF
+00,00
3.
Alexander KRISTOFF
KATUSHA
+00,00
4.
Edvald BOASSON HAGEN
DIMENSION DATA
+00,00
5.
Michael MATTHEWS
ORICA - BIKEEXCHANGE
+00,00
6.
Jasper STUYVEN
TREK - SEGAFREDO
+00,00
7.
Ramunas NAVARDAUSKAS
CANONDALE DRAPAC
+00,00
8.
Christophe LAPORTE
COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
+00,00
9.
Sam BANNETT
BORA - ARGON 18
+00,00
10.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
DIMENSION DATA
+00,00

Peter Sagan pre štáb RTVS


André Greipel: "Nemôžem opísať moje pocity. Som veľmi pyšný na to, čo sme dnes dosiahli. Tri týždne som jazdil pre tento moment. Skúšali sme to veľakrát. Dosiahli sme dve víťazstvá, Thomasove de Gendtove a teraz moje. Ráno sme ukovali dobrý plán. Potreboval som ostať pokojný, aby som nenastúpil príliš skoro. Urobil som dobré rozhodnutie, keď som sa zavesil za Kristoffa a využil to. Je to nádherné."


Video etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Lukáša Timka (cycling-info.sk) a Jána Valacha


zdroj: SITA

foto: SITA/AP
 
Design, © 2016 RTVS, Powered by Cyclone3 XUL CMS