O všetkom je rozhodnuté. Posledná alpská etapa veľa zmien nepriniesla

 V predposlednej etape 103. ročníka TdF pracoval opäť skvele Peter Sagan, ktorý v úniku pripravoval pozíciu pre Kreuzigera. Jeho tímový kolega nakoniec poskočil do prvej desiatky v celkovom hodnotení. Etapu vyhral Ion Izaquirre z tímu Movistar, Froome si udržal svoj náskok v žltom drese.

O všetkom je rozhodnuté. Posledná alpská etapa veľa zmien nepriniesla

Ataky odštartoval Pierre Rolland (Cannondale), ku ktorému sa postupne pridávali ďalší jazdci. V 6,7 km dlhom stúpaní na Col de Aravis (2. kategória) mala skupina aj so slovenským majstrom sveta Petrom Saganom viac ako 30 jazdcov a 40-sekundový náskok. Dopredu vystrelil Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a na horskej prémii zobral 5 bodov.

V zjazde Sagan zlikvidoval náskok Belgičana a dopravil dopredu českého tímového kolegu Romana Kreuzigera. Na rýchlostnej prémii skončil Sagan tretí, pridal ďalších 15 bodov a celkovo so 440 bodmi na konte prekonal vlastný rekord z minulého roka. Po vydarenom zjazde viedol v pozícii lídra cyklistov na čele. Na horskej prémii Col de la Colombiere (1. kategória) bral 10 bodov opäť De Gendt.

Sagan, ktorý sa na Tour 2016 teší okrem zeleného dresu aj z titulu najbojovnejšieho jazdca, stále naplno pracoval vo vedúcej osmičke v prospech Kreuzigera. Ten mal šancu poskočiť v priebežnom poradí do prvej desiatky. Slovensko-česká spolupráca sa skončila 8 km pod vrcholom Col de la Ramaz (1. kategória). Sagana pohltil pelotón a Kreuziger mal osud vo vlastných rukách. Vrchol ako prvý prekonal opäť De Gendt, no už pred štartom etapy mal bodkovaný dres istého majiteľa v podobe Poliaka Rafala Majku (Tinkoff).

Vo vytrvalom daždi sa v zjazde prehupli na čelo Pantano s Francúzom Julianom Alaphilippeom (Etixx-QuickStep). Dvojica pokračovala spolu na 15-kilometrovom rovnom úseku s 30-sekundovým náskokom na prenasledovateľov. V záverečnom stúpaní na Col de Joux Plane, horskú prémiu najvyššej kategórie, zapol na vyšší rýchlostný stupeň skúsený Nibali a elitný vrchár s prezývkou "Žralok z Messiny" ukázal 3 km pod vrcholom dvojici mladíkov chrbát. Dopredu sa dral tiež Izagirre a napokon sa na čele sformovala trojica Nibali-Izagirre-Pantano, ktorý sa na vrchole tešil z 25 bodov. Do cieľa "priletel" po famóznom zjazde v hustom daždi ako prvý 27-ročný Bask Izagirre.

Výsledky 20. etapy

1.
Ion IZAGUIRRE
MOVISTAR
 4h 06´ 45´´
2.
Jerlison PANTANO
IAM CYCLING
+00,19
3.
Vincenzo NIBALI
ASTANA
+00,42
4.
Julian ALAPHILIPPE
ETIXX - QUICK STEP
+00,49
5.
Rui FARIA DA COSTA
LAMPRE MERIDA
+01,43
6.
Roman KREUZIGER
TINKOFF
+01,44
7.
Wilco KELDERMAN
LOTTO NL - JUMBO
+01,49
8.
Joaquin RODRIGUEZ
KATUSHA
+03,24
9.
Daniel MARTIN
ETIXX-QUICK STEP
+04,12
10.
Romain BARDET
AG2 LA MONDIALE
+04,12
97.
Peter SAGAN
TINKOFF
+28,17

Peter Sagan pre štáb RTVS


Ion Izaquirre: "V úniku bolo veľmi veľa kvalitných jazdcov. Sme veľmi šťastní, že sa mi podarilo prísť do cieľa pred všetkými a vyhrať etapu. Zdolať Nibaliho v zjazde sa ráta, ale aj  pri Pantanovi je to podobné. Som veľmi šťastný. Prišli sme sem síce získať žltý dres, ale Froome bol najlepší. Nakoniec som ja vyhral etapu, Quintana skončil tretí a vyhrali sme súťaž družstiev, čo ma veľmi teší." 

Video etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Lukáša Timka (cyckling-info.sk) a Ľudovíta Lučaničazdroj: TASR

foto: letour.com
 
Design, © 2016 RTVS, Powered by Cyclone3 XUL CMS