Froome spadol, ale nestratil. Vyhral Bardet

  Líder celkového poradia Christopher Froome mal v 19. etape pád, ale časovú stratu neutrpel. Vyhral Romain Bardet, ktorý sa posunul na 2. priečku poradia.

Froome spadol, ale nestratil. Vyhral Bardet

Krátko po štarte sa od hlavného balíka odtrhli dve skupinky po desať jazdcov. Tie sa po niekoľkých kilometroch spojili dohromady a vytvorili silný únik. Nechýbali v ňom líder vrchárskej súťaže Rafal Majka z Tinkoffu i jeho najväčší konkurent Thomas de Gendt (Lotto-Soudal). Okrem tejto dvojice boli na čele napríklad aj Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Laurens ten Dam (Giant-Alpecin), Rui Costa (Lampre-Merida),Tony Martin (Etixx-Quick Step), Daniel Navarro (Cofidis) či Michael Matthews (Orica-BikeExchange). Početná skupina mala na prvej prémii Col de la Forclaz de Montmin (1. kategória, 9,8 km, 6,9%) tri a polminútový náskok, po druhej Col de la Forclaz de Queige (2. kategória, 5,6 km, 7,8%) už nad štyri minúty.

Po krátkom zjazde nasledovala horská prémia najvyššej kategórie Montee de Bisanne (12,4 km, 8,2%). Na výstupe sa únik potrhal, vypadol z neho aj de Gendt a výrazne klesol aj jeho náskok. Na čele hlavného balíka pracovali najmä jazdci Astany, AG2R a Sky s lídrom pretekov Chrisom Froomom, ktorí nasadili vysoké tempo, a tak z pelotónu postupne odpadávalo čoraz viac pretekárov. Smolu mal Tom Dumoulin, ktorý po kontakte s iným jazdcom spadol a pre zranenie musel odstúpiť z Tour. Na čele ostalo 14 pretekárov, za nimi vo Froomovom balíku asi 30. Prémiu vyhral Majka a keďže de Gendt z čela vypadol, Poliakovi stačilo na istotu bodkovaného dresu prísť do cieľa podujatia v Paríži.

Na zjazde z Montee de Bisanne zalial cestu hustý dážď a prišli pády. Obzvlášť tvrdý mal Rolland, ktorý sa dostal na čelo spolu s Costom, no v zákrute mu "ušlo" predné koleso a skončil mimo vozovky. Po pár minútach sa však zdvihol zo zeme a pokračoval. Na zemi skončil aj Richie Porte (BMC) a musel poriadne zabrať, aby sa dotiahol späť k Froomovi. Pádu sa nevyhol ani líder celkového poradia, no ten rýchlo zobral bicykel od svojho domestika Gerainta Thomasa a pokračoval ďalej. Po páde skončil na Tour aj Navarro.

Finále etapy obstaralo záverečné stúpanie do cieľa na Le Bettex pod Mont Blancom. Horská prémia 1. kategórie s dĺžkou 9,8 km a priemerným stúpaním 8%, v závere až 10 %, poriadne preverila favoritov na celkové poradie. Ku Costovi sa po zjazde a krátkej rovinke dotiahol Bardet a spolu sa pobili o etapový triumf. V závere mal viac síl francúzsky jazdec.

Za nimi si Froome ustrážil pozíciu celkového lídra. O 2. miesto prišiel Holanďan Bauke Mollema, ktorý si vybral zlý deň a klesol až na 10. miesto v klasifikácii.

Výsledky 19. etapy

1.
Romain BARDET
AG2R LA MONDIALE
 4h 14´ 08´´
2.
Joaguin RODRIGUEZ
KATUSHA
+00,23
3.
Alejandro VALVERDE
MOVISTAR
+00,23
4.
Luis MEINTJENS
LAMPRE  - MERIDA
+00,23
5.
Nail QUINTANA
MOVISTAR
+00,26
6.
Fabio ARU
ASTANA
+00,28
7.
Daniel MARTIN
ETIXX - QUICK STAP
+00,28
8.
Wouter POELS
SKY
+00,36
9.
Christopher FROOME
SKY
+00,36
10.
Richie PORTE
BMC RACING
+00,53
172.
Peter SAGAN
TINKOFF
+31,44

Peter Sagan a Rafal Majka pre štáb RTVS


Romain Bardet (zdroj: cycling-info.sk): "Môj útok sme nemali v pláne, bol to môj jazdecký inštinkt. Celý tím išiel veľmi dobre, na konci mi veľmi pomohol Mikael Cherel. Najskôr som myslel len na posun v klasifikácii, ale keď som dobehol Costu, blízko bol aj etapový triumf. Vedel som, že na konci dokážem udržať moje tempo až do cieľa, ale nikdy si nemôžete byť stopercentne istý. Som veľmi rád, za posledné dva roky som vyhral dve etapy."

Video etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Lukáša Timka (cyckling-info.sk) a Juraja Karasa

zdroj: TASR

 
Design, © 2016 RTVS, Powered by Cyclone3 XUL CMS