Tour de France 2018

Thomas si upevnil žltý dres, Sagan splnil časový limit

Najkratšia etapa na TdF za uplynulých tridsať rokov vzbudzovala vysoké očakávania.

Kolumbijčan Nairo Quintana zvíťazil v stredajšej 17. etape 105. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Krátku (65 km), ale náročnú horskú etapu z Bagnéres-Luchon do Saint Lary Soulan zvládol za 2:21:18 hodiny. Ďalšie pódiové priečky obsadili Ír Daniel Martin (SAE Team Emirates) a Brit Geraint Thomas (Sky), ktorý zvýšil náskok na čele priebežného poradia.

V klesaní 20 km pred cieľom mal slovenský jazdec Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) pád. Podľa informácií vo vysielaní RTVS však neutrpel žiadne vážne zranenia, do cieľa dorazil s odreninami pravej časti tela a mankom 26:29 minúty, čím splnil limit. Sagan teraz podstúpi vyšetrenia.

Najkratšia etapa na TdF za uplynulých tridsať rokov vzbudzovala vysoké očakávania. Na pretekárov čakal netradičný štart, zoradili sa do skupín podľa umiestnenia v celkovej klasifikácii. V líderskej skupine sa nachádzalo prvých dvadsať jazdcov. Na pretekárov čakali tri ťažké kopce, prvý Montée de Peyragudes mal dĺžku 14,9 km a sklon 6,7 percenta. Pred prvým stúpaním sa hneď po štarte dostali do úniku Tanel Kangert (Astana) a Nicolas Edet (Cofidis), za nich sa však zavesila silná početná skupina v ktorej nechýbal víťaz utorňajšej etapy a líder vrchárskej súťaže Julian Alaphilippe z tímu Quick-Step Floors a Saganov tímový kolega Rafal Majka.

Na kopci bol prvý Kangert, na ktorého vzápätí čakal 12,5-kilometrový zjazd zakončený šprintérskou prémiou. Sagan na nej body nezískal, v pelotóne šetril sily na náročný záver etapy. Pred druhým 7,4 km dlhým stúpaním na Col de Val Louron-Azet so sklonom 8,3 percenta sa na Kangerta dotiahli Alaphilippe a Kristijan Durasek (SAE Team Emirates), v tej chvíli už zaostával Edet. V zjazde postupne odpadol aj Durasek, vedúca dvojica mala náskok dvoch minút na pelotón. V ňom sa o tempo staral tím Sky, v pokoji v ňom jazdil aj Sagan. Práve v následnom zjazde slovenský jazdec utrpel pád, ale vzápätí pokračoval v etape.

Pred záverečným stúpaním na Saint-Lary-Soulan, ktoré bolo dlhé 16 km a malo sklon 8,7 percenta, Alaphilippe opustil Kangerta, estónsky jazdec sa ocitol na čele sám. V tej chvíli sa prebudil aj pelotón, kde sa chceli odpútať Primož Roglič (Lotto NL Jumbo) a Chris Froome (Sky), ale ich snaha bola márna. Pred hlavným balíkom však zostávala skupina z úvodu, ktorá sa postupne trhala, Kangerta stíhala trojica Majka, Nairo Quintana a Alejandro Valverde (obaja Movistar). Dopredu sa postupne dostal Quintana, Kangert s Valverdem sa prepadli až do pelotónu. Záver ešte priniesol atak Rogliča a Thomasa v žltom drese, ale na etapovom vavríne pre Quintanu sa nič nezmenilo.

"Bol to náročný deň, ale dobre sme sa naň pripravili. Všetko nám vyšlo presne podľa plánu. Valverde a Soler boli vpredu a pomohli roztrhať pelotón. Vedeli sme, že je to etapa pre čistých vrchárov a ukázali sme našu silu," citoval Quintanu portál cyclingnews.com.

Thomas zvýšil náskok na čele celkového poradia na 1:59 minúty, na druhom mieste figuruje Holanďan Tom Dumoulin (Sunweb), krajan a tímový kolega lídra a obhajca prvenstva Christopher Froome klesol na tretiu priečku (+2:31).

"Začiatok posledného stúpania bol naozaj ťažký. Quintana zaútočil, Roglič ho stíhal a držal sa aj Froome. Podarilo sa nám rozhýbať Dumoulina, potom sa to rozbehlo a opäť upokojilo. Cítil som sa veľmi dobre, iba som čo najrýchlejšie reagoval na súperov," uviedol Thomas.


(TASR)

Dianie na Tour de France