Tour de France 2018

Thomas sa stane celkovým víťazom, časovka pre Dumoulina

Britský cyklista Geraint Thomas sa stane celkovým víťazom 105. ročníka prestížnych pretekov Tour de France.

Na premiérový triumf na TdF v kariére mu stačí v záverečnej nedeľňajšej etape s finišom na parížskych Elyzejských poliach prísť do cieľa v hlavnom pelotóne. Rozhodla o tom sobotňajšia časovka, v ktorej skončil na treťom mieste a potvrdil post lídra celkového poradia. V cieli mal najlepší čas Tom Dumoulin z tímu Sunweb, druhý Christopher Froome (Team Sky) zaostal o jednu sekundu. Thomas zaostal za víťazom o 14 sekúnd. Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil 133. miesto so stratou 7:11 m na víťaza.
Jazdec tímu Sky urobil záverečný krok k celkovému triumfu v kopcovitej 31 km jazde proti chronometru zo Saint Pée sur Nivelle do Espelette. Predposledná etapa na Tour mala zvlnený profil a krátke stúpania. Prvý pretekár sa vydal na trať na pravé poludnie, Peter Sagan vyrazil jedenásť minút po 14. hodine. Slovenský cyklista zvládol náročnú trať za 48:03 min. V tom čase dlho viedol Austrálčan Michael Hepburn, ktorému v cieli namerali 42:15 min. Neskôr prebral pozíciu lídra Kragh Andersen (Sunweb), ktorý dosiahol výsledok 41:44. Na čele však nevydržal dlho, o jednu sekundu ho prekonal Michal Kwiatkowski z tímu Sky.
Netrpezlivo sa čakalo na jazdcov z prvej päťky. Skvelý výkon podali Froome, Dumoulin i Thomas, viac chcel určite dosiahnuť Roglič. Slovinský cyklista napokon skončil siedmy a vypadol z prvej trojky celkového poradia. Do nej sa vrátil Froome, ktorý zajazdil druhý najlepší čas. Ten víťazný 40:52 m napokon patril Dumoulinovi. "Je to úžasné. Nevedel som nič o medzičasoch, myslel som si, že Froome je stále predo mnou. Dnes to bol skvelý deň. Ráno som nemal kombinézu, ale stihli mi ju dopraviť. Nemôžem tomu uveriť, je to skvelé," povedal v cieli víťaz etapy pre TV Eurosport.