Premiérové víťazstvo pre Calmejana (VIDEO)

Francúzsky cyklista Lilian Calmejane sa stal víťazom sobotňajšej ôsmej etapy na Tour de France 2017 z Dole do Station des Rousses (187,5 km)

 Juraj Sagan a Ján Valach (obaja BORA - HANSGROHE) pred 8. etapou.

Zostrih 8. etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Petra Privaru (prezident SZC) a Lukáša Timka (cycling-info.sk).

Od začiatku etapy boli pokusy o únik, ale pelotón jazdil tvrdo a nedovolil nikomu dostať sa dopredu. Na toto vysoké tempo doplatil jeden z favoritov na zisk zeleného dresu Arnaud Démare (FDJ), ktorý začal strácať kontakt s hlavným poľom. Neskôr vysvitlo, že úradujúci francúzsky šampión má žalúdočné problémy. Na rýchlostnú prémiu na 46. kilometri tak prišiel pelotón pokope a 20 bodov za víťazstvo si pripísal André Greipel (Lotto Soudal). Za ním špurtovali Michael Matthews (Sunweb) a aktuálny líder bodovacej súťaže Marcel Kittel (Quick-Step Floors). V tejto chvíli Démare strácal takmer už štyri minúty. Po rýchlostnej prémii došlo k ďalším snahám o vytvorenie úniku, napokon sa dopredu dostalo 16 cyklistov. Počet jazdcov v čelnej skupine sa často menil a prvé dve horské prémie tretej a druhej kategórie ukoristil Francúz Warren Barguil (Sunweb).

Pod záverečné stúpanie dňa prvej kategórie Côte de la Combe de Laisia (dĺžka 11,7 km, priemerný sklon 6,4 %) prišla vedúca deviatka cyklistov s náskokom 1:20 min pred pelotónom. Osemnásť km pred cieľom zaútočil Calmejane a vytvoril si mierny náskok, stíhal ho najmä Gesink. Calmejane napokon vyhral túto horskú prémiu a do vrchárskej súťaže si pripísal 10 bodov. Zo svojho prvého úniku na Tour má na konte jeden bod, čo znamená, že si na seba oblečie bodkovaný dres. Potom sa de facto začala 12 km dlhá časovka 24-ročného jazdca do cieľa, pred Gesinkom mal na vrchole kopca náskok 20 sekúnd. Calmejane zvyšoval náskok, ale 5 km pred páskou začal dostávať kŕče a Gesink zacítil šancu, 3 km pred koncom však mal k dobru 35 sekúnd. Calmejane to napokon ustál a radoval sa z víťazstva. V pelotóne sa veľmi neútočilo a žlté tričko zostalo v rukách Frooma.

Ján Valach po 8. etape


Poradie v 8. etape

1.
Lilian CALMEJAN
FRA DIRECT ENERGIE
4:30:29
2.
Robert GESINK
NED LOTTO NL - JUMBO
+00:37
3.
Martin GUILLAUME
FRA
WANTY - GROUPE GOBERT
+00:50
4.
Nicolas ROCHE
IRL
BMC RACING
+00:50
5.
Roman KREUZIGER
CZE
ORICA - SCOTT
+00:50
6.
Fabio ARU
ITA
ASTANA PRO TEAM
+00:50
7.
Michael VALGREN ANDERSEN
DEN
ASTANA PRO
+00:50
8.
Rafal MAJKA
POL
BORA - HANSGROHE
+00:50
9.
Nathan BROWN
USA
CONNONDALE DRAPAC PRO
+00:50
10.
Romain HARDY
FRA
FORTUNEO - OSCARO+00:50
193.
Juraj SAGAN
SVK
BORA-HANSGROHE
+40:30
zdroj: sitaLIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.