Po voľnom dni druhé víťazstvo pre Matthewsa (VIDEO)

 Austrálčan Michael Matthews z tímu Sunweb sa stal víťazom 16. etapy s cieľom v Romans sur Isére (165 km). Zároveň aj vďaka triumfu na rýchlostnej prémii významne znížil náskok Marcela Kittela na čele bodovacej súťaže na 29 bodov.

 Zostrih etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Andreja Bartaloša a Mateja Vyšňu (cycling-info.sk).


Po dni voľna sa na štart 16. etapy postavilo 174 jazdcov, chýbal už medzi nimi Belgičan Philippe Gilbert (Quick-Step Floors. Sedemdesiateho deviateho muža priebežného poradia stopli črevné problémy. Prakticky hneď od štartu v Le Puy en Velay (615 m) sa začalo stúpať až na métu 20,5 km, kde bol vo výške 1204 m situovaný vrchol "trojky" Côte de Boussoulet (dĺžka 4,5 km, priemer 6,3%). Vpredu už bola 5-členná skupina, na vrchole bol prvý Belgičan Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) pred Francúzom Sylvainom Chavanelom (Direct Energie). Tridsaťosemročný veterán Chavanel, jazdiaci na svojej 17. TdF, sa po 40 km ocitol v sólúniku, ale dlho to netrvalo. V pelotóne sa utvorilo niekoľko skupín a približne 100 km pred cieľom vzdal preteky Novozélanďan George Bennett (LottoNL-Jumbo), 12. v priebežnej klasifikácii.

Na 65. km pelotón dosiahol najvyšší bod etapy Col du Rouvey vo výške 1250 m (2,8 km, 5,6%), prémiu IV. kategórie ovládol a 1 bod získal v bodkovanom tričku lídra vrchárskej súťaže jazdiaci Francúz Warren Barguil (Sunweb). Potom nasledoval dlhý zjazd, v ktorom sa cyklisti lúčili s Centrálnym masívom a zamierili do regiónu Rhône-Alpes. Vpredu sa utvorila veľká hlavná skupina s vyše 100 jazdcami, v ktorej však chýbal "zelený muž" Marcel Kittel, 50 km pred cieľom mal 4-minútové manko. Rýchlostná prémia prišla na rad po 121,5 km v Chantemerle Les Blés. Podľa predpokladov dianie zrežíroval tím Sunweb na čele s Michaelom Matthewsom, ktorý vďaka zisku 20 bodov stiahol manko na Kittela na 59 bodov. Líder bodovacej súťaže prešiel prémiou o takmer 6 minút neskôr a bolo jasné, že do boja o etapový triumf tentoraz nezasiahne.

V záverečných 40 km v otvorenej krajine cyklistom znepríjemňoval život bočný vietor a všetko sa schyľovalo k hromadnému dojazdu. Vietor roztrhal čelnú skupinu, ale najväčší favoriti pre celkové poradie v nej zostali s výnimkou Daniela Martina (Quick-Step Floors). D. Martin, ale aj šprintéri André Greipel (Lotto Soudal) či Alexander Kristoff (Kaťuša Alpecin) zostali v druhej skupine s mankom 20 sekúnd 10 km pred cieľom. Vpredu zostalo 32 cyklistov, ktorí si to rozdali v technickom závere na rovine o víťazstvo. Dva kilometre pred cieľom vyrazil dopredu Talian Daniele Bennati (Movistar) a vypracoval si 50-metrový náskok, ale nestačilo to. V technickom závere s viacerými zákrutami si najlepšie rozložil sily Michael Matthews a tešil sa z druhého etapového triumfu na TdF 2017.

Machael Matthews: ""Získať ďalšie víťazstvo na rovnakej Tour de France je niečo výnimočné. Obvykle dokážem vyhrať na takomto podujatí jednu etapu. Myslím si, že si to uvedomím až nasledujúci deň. Snažil som sa ísť do úniku, ale Quick-Step všetko pokryl. Potom som zistil, že Kittel začína mať problémy a keď zaostával o minútu, rozhodli sme sa, že pôjdeme naplno. Dnes som sa celý deň cítil dobre a v závere mal nohy. Pripísal som si dnes ďalšie dôležité body do súťaže o zelený dres."

Poradie v 16. etape.

1.
Michael MATTHEWS
AUSTEAM SUNWEB
3:38:15
2.
Edvald BOASON HAGEN
NOR
DIMENSION DATA
+00:00
3.
John DEGENKOLB
GERTREK-SEGAFREDO
+00:00
4.
Greg VAN AVERMAET
BEL
BMC RACING
+00:00
5.
Christophe LAPORTE
FRA
COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
+00:00
6.
Jens KEUKELEIRE
BEL
ORICA-SCOTT
+00:00
7.
Ton GALLOPIN
FRA
LOTTO SOUDAL
+00:00
8.
Tiejs BENOOT
BEL
LOTTO SOUDAL
+00:00
9.
Maciej BODNAR
POL
BORA-HANSGROHE
+00:00
10.
Romain HARDY
FRA
FORTUNEO - OSCARO
+00:00

foto: letour.com

zdroj: sita

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.