Po dni voľna kraľoval opäť Kittel (VIDEO)

Desiata etapa sa v hromadnom špurte pelotóne v Bergeracu stala korisťou Nemca Marcela Kittela z tímu Quick-Step Floors. V zelenom drese lídra bodovacej súťaže oblečený Kittel vyhral už štvrtýkrát v aktuálnom ročníku

 Zostrih etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Andreja Bartaloša a Mateja Vyšňu (cycling-info.sk)


V jednej z profilovo najľahších etáp na tohtoročnej "Starej dáme" s Périgueux do Bergeracu (178 km) sa predstavilo už značne preriedené pole elitných šprintérov bez diskvalifikovaného Petra Sagana, zraneného Marka Cavendisha a najnovšie aj bez Arnauda Démara, ktorý nedošiel v časovom limite do cieľa rnáročnej nedeľňajšej etapy v pohorí Jura.

Mestá Périgueux a Bergerac v západofrancúzskom departemente Dordogne sú od seba vzdialené vzdušnou čiarou len 40 km, ale organizátori to urobili tak, aby sa išlo na východ, neskôr na juh a až potom cyklisti našli rieku Dordogne a stočili sa na Bergerac. Hneď po štarte sa vydal do úniku Yoann Offredo (Wanty Groupe Gobert ) a čoskoro ho vpredu doplnil krajan a zároveň najmladší pretekár na TdF 2017, čerstvo 22-ročný Élie Gesbert (Fortuneo-Oscaro). Unikali pomerne rýchlo, po 17 km mali náskok 5:20 min, neskôr pridali ešte jednu minútu. Na trase boli dve vrchárske prémie najnižšej IV. kategórie (Côte de Domme, 100,5 km a Côte du Buisson-de-Cadouin, 138,5 km), obe ovládol jazdec v úniku Gesbert. Pri tej druhej necelých 40 km pred cieľom mala dvojica utečencov k dobru ešte 2:20 min. Rýchlostná prémia bola situovaná po 121 km do Saint-Cyprien. Vyhral ju Offredo pred Gesbertom, pelotón tam priviedol s odstupom 2:40 min Nemec André Greipel. Zdolal svojho krajana Marcela Kittela, ktorý si však vďaka zisku 13 bodov poistil zelený dres lídra bodovacej súťaže. Jeho najväčší súper Austrálčan Michael Matthews bol až siedmy.

Náskok dvojice v úniku bol 20 km pred finišom presne minútový, potom začal rýchlo klesať. Necelých 7 km pred páskou bol pelotón znova pokope a chystal sa tradičný boj o najlepšie pozície v záverečnom šprinte. V posledných troch kilometroch boli na čele jazdci Lotto Soudal a Kaťuša-Alpecin pracujúci pre Andrého Greipela, resp. Alexandra Kristoffa. V záverečnom kilometri museli jazdci absolvovať dve nebezpečné ľavotočivé zákruty a potom približne polkilometrovú cieľovú rovinku, ktorú najlepšie zvládol tím Quick-Step Floors so svojím lídrom Kittelom. Bola to ďalšia demonštrácia sily v podaní aktuálneho kráľa šprintu na Tour de France.

Marcel Kittel (QSF): "Vyhral som na TdF veľmi veľa etáp o čom som pri začiatkoch mojej kariéry ani len nesníval. Ja som ani neočakával, že sa na Tour zúčastním. Dúfal som, že sa raz stanem profesionálom, ale že sa dostanem na takúto úroveň s mnohými víťazstvami, to som si ani len nepredstavoval. Mal som veľmi dobrú pozíciu, videl som, že McLay začal veľmi skoro špurtovať a to bolo mojou výhodou. Dostal som sa na čelo asi 220 metrov pred cieľom, ale nie je prekvapenie, že som vyhral, lebo sa cítim veľmi dobre."

Poradie v 10. etape

1.
Marcel KITTEL
GERQUICK-STEP FLOORS
4:01:00
2.
John DEGENKOLB
GER
TREK-SEGAFREDO
+00:00
3.
Dylan GROENEWEGEN
NED
LOTTO NL- JUMBO
+00:00
4.
Rüdiger SELIG
GER
BORA-HANSGROHE
+00:00
5.
Alexander KRISTOFF
NOR
KATUSHA - ALPECIN
+00:00
6.
Nacer BOUHANNI
FRA
COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
+00:00
7.
Daniel MCLAY
GBRFORTUNEO OSCARO
+00:00
8.
Pieter VANSPEYBROUCK
BEL
WANTY - GROUPE OBERT
+00:00
9.
Sonny COLBRELLI
ITA
BAHRAIN MERIDA PRO
+00:00
10.
Edvald BOASSON HAGEN
NORDIMENSION DATA FOR QHUBEKA
+00:00


foto: letour. com

zdroj: sita

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.