Nový líder celkového poradia. Etapu vyhral Bardet (VIDEO)

Bardet vyšiel ako víťaz zo záverečného súboja ašpirantov na celkový triumf, keď v strmom cieľovom stúpaní Rigoberta Urána a Fabia Arua. Brit Christopher Froome skončil siedmy s mankom 22 sekúnd a prišiel o žltý dres lídra pretekov, vyzliekol ho z neho Aru.

 Zostrih etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Andreja Bartaloša a Petra Benčíka


Dvestoštrnásť a pol kilometra a šesť klasifikovaných stúpaní, z toho jedno špeciálnej kategórie a ešte aj záver v strmom kopci. Takéto menu s vysokým stupňom obtiažnosti pripravili organizátori Tour de France pre cyklistov v prvej pyrenejskej etape. Štart bol v Pau a cieľ v Peyragudes vo výške 1580 m. Trojnásobný šampión Tdf Christopher Froome vstúpil do Pyrenejí ako líder pretekov, pričom načal druhú päťdesiatku dní v žltom tričku.

V úniku dňa sa ocitlo 12 cyklistov: Cyril Gautier (AG2R-La Mondiale), Ima?ol Erviti (Movistar), Koen De Kort (Trek-Segafredo), Stefan Küng (BMC), Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Stephen Cummings (Dimension Data), Marcel Kittel, Jack Bauer (Quick-Step Floors), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Michael Matthews (Sunweb) a Julien Simon (Cofidis). Po 18 km mali náskok 1:30 min a po 38 km už 2:45 min. Prvá vrchárska prémia Côte de Capvern (IV. kat.) na 64. km sa stala korisťou Belgičana De Gendta. Ten istý cyklista sa prvý objavil aj na vrchole "dvojky" Col des Ares (111,5. km), za čo získal 5 bodov do vrchárskej súťaže.

Ešte predtým na rýchlostnej prémii na 94. km ukázal všetkým chrbát Austrálčan Matthews a naznačil, že ešte nebalí súboj o zelený dres. Jeho aktuálny držiteľ Nemec Kittel bol však druhý, jeho náskok bol v tej chvíli stále komfortných 130 bodov. Náskok tucta v úniku sa vyšplhal až nad 6 minút

V záverečných 100 km sa cyklistom postavili do cesty Col de Menté - I. kat. (1 349 m, dĺžka 6.9 km, priemer 8.1%), Port de Balés - kat. HC (1 755 m, dĺžka 11.7 km, priemer 7,7%), Col du Peyresourde - I. kat. (1569 m, 9,7 km, 7,8%) a cieľový Peyragudes - II. kat. (1580 m, 2,4 km, 8,4%). V stúpaní na Col de Menté (139,5. km) "zvesil" nohy dovtedy aktívny šprintérsky kráľ Kittel. Skvelé nohy opäť ukázal Matthews, ktorý si došiel po 10 bodov, aby pomohol tímovému kolegovi zo Sunwebu Warrenovi Barguilovi udržať si bodkovaný dres. V dlhom stúpaní na Port de Balés sa už začala trhať vedúca skupina. Konečná to bola pre Matthewsa, neskôr tempo neudržali ani De Kort, Erviti, Politt a Ulissi. Na najvyšší bod štvrtkovej etapy Port de Balés si po 20 bodov do vrchárskej súťaže došiel Brit Cummings, ktorý sa o minútu vzdialil De Gendtovi a Gautierovi. Štvrtý sa z hmly vynoril bodkovaný líder Barguil a získal ďalších 10 bodov. Potom už s odstupom 1:40 min nasledovala silná skupiny tímu Sky, ktorá ťahala "žltého" Frooma. V skupine favoritov už chýbal Dán Jakob Fuglsang (Astana), ktorý nastúpil do štvrtkovej etapy s dvoma menšími zlomeninami a nestačil tempu najlepších.

Líder Cummings výborne zvládol zjazd z Port de Balés a 15 km pred cieľom si vypracoval náskok 2:10 min. Medzitým sa v hlavnej skupine favoritov odohrala nečakaná situácia. Froome a jeho tieň Fabio Aru nasledovali zadné koleso Michala Kwiatkowského, ktorý nedobrzdil zákrutu a takmer skončil v jednom z fanúšikovských karavanov. Nikto nespadol a po približne polminúte sa všetci traja zaradili späť v správnom smere a bez problémov si "dolepili" črtajúcu sa dieru.

Nasledovalo "jednotkové" a takmer 10 km dlhé stúpanie na Col du Peyresourde. V ňom došli sily Nairovi Quintanovi, ktorý 11 km pred cieľom začal zaostávať za najlepšími. Strojové tempo tímu Sky nakoniec zmorilo Cummingsa ešte pred vrcholom Peyresourde 8,5 km pred cieľom. Vpredu zostalo 8 najodolnejších vrchárov plus 3 Froomovi spolujazdci, ktorí pre neho pracovali. Na vrchole Col de Peyresourde bol prvý Nieve, zaostávať začal Contador. Nasledoval krátky zjazd a potom záverečné 2,4 km dlhé stúpanie do cieľa aj s 20-percentnými drastickými úsekmi. Šesťsto metrov pred cieľom prišiel útok Georgea Bennetta, ale Landa ho zmazal. Potom zaútočil Aru, ale ani to nebolo rozhodujúce. V samom závere po krásnom vrchárskom súboji ukázal všetkým chrbát Francúz Bardet. Talianovi Aruovi stačilo tretie miesto na vyzlečenie Frooma zo žltého dresu, keďže Britovi v posledných 100 m došli sily a v cieli mal stratu 22 sekúnd.

Romain Bardet: "Je to neuveriteľné, že sa mi to podarilo zvíťaziť v takej ťažkej etape. Dlho som čakal na nástup, nechcel som ísť do toho predčasne a to sa mi vyplatilo. Stále to máme ďaleko do Paríža, ale dnešná etapa mi vyšla výborne."

Poradie v 12. etape.

1.
Romain BARDET
FRA
AG2R LA MONDIALE
5:49:38
2.
Rigoberto URAN
COL
CANNONDALE DRAPAC PRO
+00:02
3.
Fabio ARU
ITAASTANA PRO TEAM
+00:02
4.
Mikel LANDA
ESP
TEAM SKY
+00:05
5.
Luis MEINTJES
RSA
UAE TEAM EMIRATES
+00:07
6.
Daniel MARTIN
IRL
QUICK-STEP FLOORS
+00:13
7.
Christopher FROOME
GBR
LOTTO - SOUDAL
+00:22
8.
George BENNETT
NZL
LOTT NL - JUMBO
+00:27
9.
Simon YATES
GBR
ORICA - SCOT
+00:27
10.
Mikel NIEVE
ESP
TEAM SKY
+00:28


zdroj: sita

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.