Kráľovská etapa priniesla dramatický priebeh. Skončil aj Juraj Sagan (VIDEO)

Kolumbijčan Rigoberto Urán z tímu Cannondale-Drapac sa stal víťazom supernáročnej 9. etapy z Nantua do Chambéry (181,5 km). Etapu poznačili pády favoritov na celkové umiestnenie.Juraj Sagan, Mark Renshaw a Matteo Trentin neprišli v časovom limite.

 Zostrih etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Romana Broniša a Lukáša Timka (cycling-info.sk)


Deviata etapa sa neodohrala v Pyrenejach ani Alpách, napriek tomu jej sluší prívlastok kráľovská. Organizátori na jej trasu v pohorí Jura umiestnili až sedem kategorizovaných stúpaní, z toho tri najvyššej kategórie HC, tzv. hors catégorie, kde sa za 1. miesto udeľuje 20 bodov. Pretekári museli nastúpať až 4700 výškových metrov a portál letour.fr pripomenul, že tri prémie špeciálnej kategórie HC sa na TdF objavili prvýkrát od roku 2011.

Stúpať sa začalo prakticky ihneď po štarte a už po 11 km mali cyklisti za sebou dve horské prémie II. a III. kategórie Côte des Neyrolles a Col de Bérentin. Obe vyhral Francúz Thibaut Pinot z tmu FDJ, ktorý inicioval prvý únik dňa. Čoskoro sa na čele utvorila väčšia, až 38-členná skupina, v ktorej okrem Pinota nechýbali ďalšie známe mená Jan Bakelants (AG2R-La Mondiale), Jesus Herrada a Carlos Betancur (Movistar), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Alessandro De Marchi (BMC), Thibaut Pinot (FDJ), Michael Albasini (Orica-Scott), Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors),či Michael Matthews a Laurens ten Dam (Sunweb). Po 30 km mali jazdci vpredu k dobru 2:25 min. Na vrchárskej prémii III. kat. Côte de Franclens na 38. km si najlepšie počínal De Gendt, pelotón už mal manko 3:25 min.

Potom sa cyklistom postavil do cesty Col de la Biche, 10,5 km dlhé stúpanie s priemerom 9% a maximálnym sklonom 18% z 280 m do výšky 1360 m. Ako prvý sa na vrchole objavil a 20 bodov do vrchárskej súťaže získal Slovinec Primož Roglič (LottoNL-Jumbo) a virtuálne si navliekol na seba bodkovaný dres pre lídra vrchárskej súťaže. Potom postihol pád Brita Gerainta Thomasa (Sky) a Poliaka Rafala Majku, ale zatiaľ čo vrchársky líder Bory-Hansgrohe Majka mohol pokračovať, Thomas si zlomil kľúčnu kosť, čo znamená, že TdF prišla o druhého muža celkovej priebežnej klasifikácie a zároveň víťaza úvodnej časovky v Düsseldorfe.

V stúpaní na ďalší jurský kopec Grand Colombier (1501 m, dĺžka 8,5 km, priemer 9,9 %) sa vpredu sformovala sedmička Jan Bakelants, Axel Domont a Alexis Vuillermoz (všetci AG2R-La Mondiale), Jarlinson Pantano (Trek-Segafredo), Pawel Poljanski (Bora-Hansgrohe), Tiejs Benoot (Lotto-Soudal) a Warren Barguil (Sunweb). Neskôr zostali osamotení na čele už len Francúz Barguil a Belgičan Benoot a v tomto poradí aj došli na vrchol Colombieru na 91. km. Barguil prevzal vedenie vo vrchárskej súťaži. Neskôr sa objavilo na čele 12 cyklistov a rýchlostnú prémiu v Massignieu de Rives na 126. km vyhral Austrálčan Michael Matthews, live sekcia letour.fr poznamenala, že to spravil "v štýle Petra Sagana", ktorý už niekoľko dni na TdF chýba pre diskvalifikáciu v cieli 4. etapy.

Za čelom pretekov sa utvorila početná vyše 30-členná skupina so všetkými favoritmi vrátane "žltého" Chrisa Frooma, 42 km pred cieľom zaostávali o 3:20 min. Tretie supernáročné stúpanie dňa na Mont du Chat do výšky 1504 m (8,7 km, priemer 10,3%) vrcholilo 26 km pred cieľom a podľa predpokladov roztrhalo všetky skupiny na franforce. Zatiaľ čo vpredu sa z ďalších 20 bodov na vrchole "mačky" tešil Barguil, skupina favoritov sa viackrát rozdelila a napokon v nej zostalo iba 7 najodolnejších mužov: Froome, Richie Porte (BMC), Rigoberto Urán (Cannondale-Drapac), Daniel Martin (Quick-Step Floors), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Fabio Aru a Jakob Fuglsang (obaja Astana). Chýbali v nej dvaja favoriti - Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar) a Alberto Contador (Trek-Segafredo). Na Barguila mali manko už len 11 sekúnd.

Z Mont du Chat nasledoval technický zjazd až do výšky 310 m a záverečných 13,5 km po rovine do cieľa. V technicky náročnom zjazde sa odohral smutný moment, keď Austrálčan Porte nezvládol výjazd z jednej zo zákrut a vo veľkej rýchlosti narazil do protiľahlého skalnatého svahu. Navyše cez neho preletel aj Dan Martin, ktorý sa však neskôr posadil na bicykel a pokračoval. Porte sa spočiatku nemohol ani posadiť a bolo zrejmé, že TdF sa pre neho skončila. Napokon ho naložili do auta s ochranou krku a odviezli na vyšetrenia do nemocnice. Medzitým si vpredu líder Barguil približne 12 km pred cieľom počkal na krajana Bardeta a spolu sa snažili o etapový triumf. Barguil už nemal silu v nohách a Bardet mu ušiel. Pretekár tímu AG2R La Mondiale a druhý muž celkového poradia TdF 2016 sa sólojazdou vydal v ústrety cieľu v Chambéry, 8 km pred cieľom s náskokom 28 sekúnd. Nestačilo mu to. Dva kilometre pred páskou bol dostihnutý. V záverečnom tesnom finiši sa Barguil dostal na úroveň mierne favorizovaného Urána, ale napokon ho nepredstihol Po tretie miesto si došpurtoval Froome a vďaka bonifikácii zvýšil náskok na čele TdF pred Aruom na 18 s.

Rigoberto Uran (CDT): "Nebol som si istý, či som vyhral alebo nie. Keď mi to oznámili, bol som nesmierne šťastný. Bola to pre mňa veľká šanca po tom všetkom čo sa dnes stalo a po páde Richiho Porta. Potom sa zasekol môj prehadzovač. Podarilo sa mi napriek tomu vyhrať. Je to veľké prekvapenie. Som nesmierne šťastný. Tiež je to veľmi dobré pre celkové hodnotenie. Dnes mám veľký deň."

Juraj Sagan v cieli 9. etapy.


Na Tour de France už nepokračuje ani jeden z bratov Saganov z cyklistického tímu Bora-Hansgrohe. Po diskvalifikácii Petra Sagana po 4. etape za nečistý šprint v jej závere sa jeho starší brat Juraj porúčal zo súťažného diania po 9. etape. Do cieľa náročnej horskej previerky v Chambéry neprišiel v stanovenom časovom limite. Rovnaká galiba postihla aj skvelého francúzskeho šprintéra, favorita na víťazstvo v bodovacej súťaži a víťaza 4. etapy Arnauda Démara (FDJ), Austrálčana Marka Renshawa (Dimension Data), Taliana Mattea Trentina (Quick-Step Floors) či holandského časovkára Josa van Emdena (LottoNL-Jumbo).

Pre Juraja Sagana bola Tour de France 2017 prvým podujatím Grand Tour v kariére. Nedeľa bola celkovo čiernym dňom pre tím Bora-Hansgrohe, keďže jej líder pre celkové poradie Poliak Rafal Majka utrpel pád, a hoci vysadol na bicykel, v cieli ho klasifikovali až na 137. mieste s mankom 36:21 min. V celkovom poradí to znamenalo prepad na 43. priečku (+37:26). Novým lídrom Bora-Hansgrohe na TdF je Nemec Emanuel Buchmann, aktuálne osemnásty v celkovom priebežnom poradí s odstupom 8:46 min na britského lídra Christophera Frooma (Sky).

Ján Valach (športový riaditeľ Bora-Hansgrohe) o Jurajovi Saganovi a Rafalovi Majkovi.


Poradie v 9. etape

1.
Rigoberto URAN
COLCANNONDALE DRAPAC
5:07:22
2.
Warren BARGUIL
FRATEAM SUNWEB
+00:00
3.
Christopher FROOME
GBR
TEAM SKY
+00:00
4.
Romain BARDET
FRA
AG2R LA MONDIALE
+00:00
5.
Fabio ARU
ITA
ASTANA PRO TEAM
+00:00
6.
Jakob FUGLSANG
DEN
ASTANA PRO TEAM
+00:00
7.
George BENNETT
NZLLOTTO NL - JUMBO
+01:15
8.
Mikel LANDA
ESP
TEAM SKY
+01:15
9.
Daniel MARTIN
IRL
QUICK - STEP FLOORS
+01:15
10.
Nairo QUINTANA
COLMOVISTAR+01:15

foto: letour.com

zdroj: sita

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.