Kittel je v špurtoch neporaziteľný. Ukázal to aj v 11. etape (VIDEO)

  Nemecký cyklista Marcel Kittel je naďalej suverénom rýchlych koncoviek etáp na 104. ročníku Tour de France. Kittel ukázal všetkým súperom chrbát aj v stredajšej 11. etape,

 Zostrih etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Petr Benčík, Matej Vyšňa (cycling-info.sk)


Dvadsaťdeväťročný Kittel vyhral piatu etapu v tohtoročnej edícii TdF a štrnástu celkovo, čím sa už o dve etapové prvenstvá dostal pred krajana Erika Zabela. Jediný, kto v šprinte na rovine zdolal v tohtoročnej edícii "Starej dámy" Marcela Kittela, bol v 4. etape Francúz Arnaud Démare. Ten však už v pelotóne TdF nefiguruje (nedošiel v časovom limite do cieľa 9. etapy), rovnako ako pre "nesúmerný" šprint vylúčený Peter Sagan a zranený Mark Cavendish.

Lídrom pretekov naďalej zostal Brit Christopher Froome (Sky) s náskokom 18 sekúnd pred Talianom Fabiom Aruom (Astana) a 51 sekúnd pred Francúzom Romainom Bardetom (AG2r La Mondiale). Vo štvrtok čaká na pelotón TdF prvá z dvoch pyenejských etáp z Pau do Peyragudes (214,5 km) so šiestimi kategorizovanými stúpaniami vrátane "výšľapu" na Port de Bal?s (1 755 m), ktorá je prémiou špeciálnej HC kategórie.

Stredajšia jedenásta etapa bola šiestou z ôsmich v programe tohtoročnej "starej dámy", ktorá mala cez 200 km a pre favoritov pre celkové poradie mala byť posledným oddychom pred štvrtkovým príchodom do Pyrenejí. Aj bola. Nenáročný profil nahrával šprintérom a tiež tradičnému úniku, do ktorého sa vydalo trio Marco Marcato (UAE Team Emirates), Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) a Frederik Backaert (Wanty - Groupe Gobert). Po 25 km malo trio vpredu náskok 4:10 min a po 50 km rovné 4 minúty. V bufetovej zóne na trati nastal pád a odniesol si to Talian Dario Cataldo (Astana), ktorý sa musel predčasne rozlúčiť s pretekmi. spadol aj jeho tímový kolega a skvelý vrchár Jakob Fuglsang, ktorý pokračoval s poranením zápästím. Problémy so zranením mal po páde aj Arthur Vichot (FDJ), neskôr aj dvojnásobný šampión Alberto Contador (Trek-Segafredo), ale obaja opäť vysadil do sedla bicykla.

Rýchlostná prémia bola situovaná na 142,5 km v Aire.sur L'Adour. Vyhral ju Talian Marcato pred Belgičanom Backaertom a Poliakom Bodnarom, pelotón priviedol o 2:20 min neskôr na štvrtom mieste Nór Alexander Kristoff. V zelenom drese lídra bodovacej súťaže jazdiaci Marcel Kittel získal za 6. miesto 10 bodov. O tri kilometre neskôr prišla na rad jediná vrchárska prémia IV. kategórie Côte d'Aire-sur-l'Adour s dĺžkou 1,2 km a priemerom 4,2%. Ako prvý sa tam dostal a 1 bod do vrchárskej súťaže získal Backaert.

Tridsať kilometrov pred cieľom sa náskok tria vpredu zmenšil na polminúty, a to bol signál pre skvelého časovkára Bodnara, aby to skúsil v sóloúniku. Tradičný pomocník Petra Sagana na TdF zakrátko mal náskok 1:20 min a smeroval za etapovým triumfom. Dlho to pre neho vyzeralo nádejne, 10 km pred páskou mal ešte k dobru 40 sekúnd. Bdnar sa vrútil sám aj do záverečných 3 km, ale to mu už zjavne ubúdali sily. V záverečnom technicky náročnom kilometri po prejazde pravotočivej zákruty 300 m pred cieľom sa jeho odvážny pokus skončil a ťažko skúšaný tím Bora-Hansgrohe prišiel o možnosť etapového víťazstva. Záver patril, ako už tradične, Marcelovi Kittelovi a jeho triumfu číslo 5 na TdF 2017.

Marcel Kittel:"Je to neuveriteľné. Zvládol som to opäť veľmi dobre, posúval som sa z jedného zadného kolesa na ďalšie. Náš tím bol rovnako neuveriteľný, skvelým spôsobom pre mňa pracoval Philippe Gilbert, nemám slov. Paráda. Momentálne sa všetko zišlo tak, že víťazím - mám dobré nohy aj pozitívu myseľ. Zlé to už na tejto Tour de France pre mňa nebude. Som veľmi spokojný."


Poradie v 11. etape.

1.
Marcel KITTEL
GERQUICK-STEP FLOORS
4:34:27
2.
Dylan GROENEWEGEN
NED
LOTTO NL- JUMBO
+00:00
3.
Edvald BOASSON HAGENNORDIMENSION DATA FOR QHUBEKA+00:00
4.
Michael MATTHEWS
AUS
TEAM SUNWEB
+00:00
6.
Daniel MCLAY
GBR
FORTUNEO OSCARO
+00:00
7.
Davide CIMOLAI
ITA
FDJ
+00:00
8.
Andre GREIPEL
GER
LOTTO - SOUDAL
+00:00
9.
Nacer BOUHANNI
FRA
COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS
+00:00
10.
Ben SWIFT
GBR
UAE TEAM EMIRATES
+00:00
10.
Danilo WYSS
SUI
BMC RACING
+00:00

foto: letour.com

zdroj: sita

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.