Froome v problémoch. Etapu vyhral Mollema (VIDEO)

 Holanďan Bauke Mollema triumfoval 15. etape. Tridsaťročný jazdec tímu Trek-Segafredo doviedol do víťazného konca v víťazný sóloúnik, do ktorého sa dostal asi 27 km pred cieľom v zjazde z Col de Peyra Taillade. Fromme po defekte musel doťahovať stratu.

 Zostrih etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Mareka Čaneckého a Lukáša Timka (cycling-info.sk)


Nedeľňajšia etapa sľubovala úspech úniku a v tomto duchu sa to aj nieslo. Na začiatku sa dostalo dopredu desať jazdcov, medzi nimi figuroval aj majiteľ bodkovaného dresu Warren Barguil z tímu Sunweb, ktorý vyhral úvodné dve horské prémie a do vrchárskej súťaže si pripísal ďalších 12 bodov. Po prvých dvoch stúpaniach sa spojili na čele dve veľké skupiny, v úniku tak figurovalo 28 cyklistov. Na čele nechýbal Michael Matthews bojujúci o zelený dres a podľa predpokladov bral plných 20 bodov na rýchlostnej prémii v Saint-Albin-sur-Limagnole na 96. kilometri. V tej chvíli pelotón zaostával o šesť minút.

Šesťdesiatšesť kilometrov pred páskou vyrazil dopredu osamotený Tony Martin z Kaťuše a dokázal si vytvoriť solídny náskok. Jeho hodnota 40 km pred koncom bola 1:30 min. Na začiatku stúpania prvej kategórie na Col de Peyra Taillade (8,3 km, 7,4 %) na 148. km začal zaostávať Matthews a jeho šance na etapové prvenstvo boli vylúčené. V problémoch, ale nie výkonnostných, sa ocitol aj držiteľ žltého trička Froome. Naspäť do hlavnej skupiny ho prišli potiahnuť dvaja kolegovia. Martinova snaha na čele sa skončila 35 km pred cieľom, keď ho dostihol Barguil, ktorý neprestával poľavovať a vyhral aj tretiu horskú prémiu znamenajúcu ďalších 10 bodov do súťaže o vrchársky dres. Medzitým sa Froome vrátil do skupiny favoritov.

V zjazde z Col de Peyra Taillade zaútočil z úniku Mollema, dostihol jazdcov na čele a vyhral aj poslednú horskú prémiu na Côte de Saint-Vidal (4. kat., 1,9 km, 6,8 %) 13 km pred cieľom. Za ním trielili Primož Roglič z tímu LottoNL-Jumbo a Barguil. V tej chvíli bolo jasné, že víťazom etapy bude jeden z jazdcov v úniku. K Rogličovi a Barguilovi sa pridali aj Ulissi s Gallopinom a stíhali Mollemu, ktorý mal 7 km pred koncom k dobru asi 20 sekúnd. Mollema si stále držal odstup a napokon si pripísal prvú víťaznú etapu na Tour de France. Z hlavnej skupiny ešte zaútočil Daniel Martin (Quick-Step), ale pre Frooma nepredstavoval ohrozenie.

Bauke Mollema: "Je to úžasné. Posledné roky som sa tvrdo pripravoval práve pre túto chvíľu. Do samostatného úniku som šiel približne 30 kilometrov pred cieľom, ešte nikdy som nešiel sám tak dlho, ale cítil som sa veľmi dobre. Krátko pred koncom to vyzeralo tak, že ma súperi dostihnú, ale dokázal som to. Je to najväčšie víťazstvo mojej kariéry. O triumfe na Tour de France som vždy sníval."

Poradie v 15. etape.

1.
Bauke MOLLEMA
NEDTREK-SEGAFREDO
4:41:47
2.
Diego ULISSI
ITA
UAE TEAM EMIRATES
+00:19
3.
Tony GALLPIN
FRALOTTO SOUDAL
+00:19
4.
Primož  ROGLIČ
SLO
LOTTO NL - JUMBO
+00:19
5.
Warren BARGUIL
FRA
TEAM SUNWEB
+00:23
6.
Nicolas ROCHE
IRL
BMC RACING
+01:00
7.
Lilian CALMEJANE
FRA
DIRECT ENERGIE
+01:04
8.
Jan BAKELANTS
BEL
AG2R LA MONDIALE
+01:04
9.
Thibaut PINOT
FRA
FDJ
+01:04
10.
Serge PAUWELS
BEL
DIMENSION DATA
+01:04

zdroj: sita

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.