Časovku vyhral Saganov kolega Bodnar. Froome definitívne v žltom (VIDEO)

 Britský cyklista tímu Sky Christopher Froome je už takmer istým víťazom. Froome došiel do cieľa individuálnej časovky v Marseille, na treťom mieste a získal rozhodujúci náskok pred hlavnými rivalmi Kolumbijčanom Rigobertom Uránom a Francúzom Romainom Bardetom

 Zostrih etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Adama Szaba (reprezentačný tréner U 23), Lukáša Timka (cycling-info.sk).


Po diskvalifikácii Slováka Petra Sagana a odstúpení doráňaného Poliaka Rafala Majku ťažko skúšaný tím Bora-Hansgrohe sa dočkal satisfakcie v podobe triumfu Macieja Bodnara. Skvelý poľský časovkár zvládol 22,5 km za 28:15 min. Iba o jednu sekundu za ním zaostal jeho krajan Michal Kwiatkowski z tímu Sky. Tretí bol už spomenutý Froome s mankom 6 sekúnd. Na úradujúceho a celkovo štvornásobného svetového šampióna Nemca Tonyho Martina (Kaťuša-Alpecin) zostalo štvrté miesto rovnako ako v úvodnej časovke na TdF 2017 v Düsseldorfe.

Devätnásť súťažných dní a vyše 3400 km v sedle bicykla neurčilo šampióna Tour de France 2017. O čom nerozhodli kopce piatich najväčších horských masívov Francúzska, musela rozlúsknuť záverečná časovka. Sobotňajšia jazda proti chronometru na 22,5 km v Marseille, najmä jej prvá polovica, bola takmer iba po rovine, druhá časť bola technickejšia s jedným kratším stúpaním. Špecifikom časovky bol štart aj cieľ na rovnakom mieste - Orange Vélodrome, resp. Stade Vélodrome, futbalovom štadióne, kde sa očakávala návšteva 67 000 divákov. Predtým naposledy sa etapa TdF končila na tomto mieste presne pred 50 rokmi, z triumfu v nej sa tešil Raymond Riotte.

Trať viedla historickým centrom Marseille, cyklistov zavedla aj do Vieux-Port (Starý prístav) či k bazilike Notre-Dame-de-la-Garde, odkiaľ sa im naskytol pekný výhľad na druhé najväčšie mesto Francúzska. Práve 1,2 km dlhý výjazd ku katedrále Notre-Dame-de-la-Garde s priemerným sklonom 9,5% bol jediným náročnejším miestom časovky s celkovo jednoduchším profilom. Práve tam po absolvovaní 15,6 km prišiel na rad druhý medzičas, kde už bolo jasné, že Froomovi neujde žltý dres ani po tejto etape a nedeľa v jeho podaní bude už len oslavou štvrtého triumfu na TdF.

Maciej Bodnar: "Nemôžem tomu uveriť. Minulý rok som bol blízko k víťazstvu v etape a tento rok tak isto. Som skutočne šťastný. Čakal som na štadióne tri hodiny. Atmosféra bola neopísateľná. Cítil som sa na trati výborne, potom ma Kwiatkowski ohrozoval, ale nezdolal ma. Potom som už len čakal na Frooma, lebo on je v časovke skvelý. Je to moje najväčšie víťazstvo."

Christopher Froome: "Nemám slov. Je to úžasný pocit. Bola to dnes veľmi tesná časovka. Zatiaľ som hovoril len s manželkou, že do Paríža prídem so synom. Bola to moja najtesnejšia Tour. Veľa jazdcov bojovalo o prvenstvo v celkovej klasifikácii. Nemyslel som si, že sa bude rozhodovať v časovke v Marseille, ale stalo sa tak. Bol som trochu pod tlakom, ale pre mňa je to vždy dobré. Som veľmi rád, že sa mi opäť podarilo vyhrať."

Poradie v 20. etape

1.
Maciej BODNAR
POL
BORA-HANSGROHE
28:15
2.
Michal KWIATKOWSKI
POL
TEAM SKY
+00:01
3.
Christophere FROOME
GBR
TEAM SKY
+00:06
4.
Tony MARTIN
GBR
KATUSHA ALPECIN
+00:14
5.
Daryl IMPEY
RSA
ORICA - SCOTT
+00:20
6.
Alberto CONTADOR
ESP
TREK - SEGAFREDO
+00:21
7.
Nikias ARNDT
GER
TEAM SUNWEB
+00:28
8.
Rigoberto URAN
COL
CANNONDALE DRAPAC
+00:31
9.
Stefan KUENG
SUI
BMC RACING
+00:34
10.
Sylvain CHAVANEL
FRADIRECT ENERGIE
+00:37


zdroj: sita

LIVE VYSIELANIE

Momentálne sa nevysiela.