14. etapa pre Matthewsa. Froome opäť v žltom (VIDEO)

Austrálčan Michael Matthews sa stal víťazom sobotňajšej 14. etapy. Záver nezvládol líder Fabio Aru, ktorý prišiel do cieľa s 25 sekundovou stratou na Chrisa Frooma a opäť mu prenechal žltý dres pre celkového lídra TdF.

Zostrih etapy s komentárom Vladimíra Gendu, Petra Privaru (prezident SZC) a Lukáša Timka (cycling-info.sk).

Do úniku dňa sa dostalo päť jazdcov, vyprovokoval ho Thomas Voeckler (Direct Énergie) a postupne sa k nemu pridali Timo Roosen (LottoNL-Jumbo), Thomas de Gendt (Lotto Soudal), Maxime Bouet (Fortuneo) a Reto Hollenstein (Kaťuša). Vedúca pätica si utvorila maximálne dve a pol minúty náskoku, čo len sotva mohlo stačiť na udržanie sa pred pelotónom. O tempo v hlavnom poli sa starali najmä BMC Racing, Sunweb a Bahrain-Merida. Šprintérsku prémiu po 55 km v Rabastens vyhral De Gendt, v pelotóne špurtoval prvý držiteľ zeleného dresu Marcel Kittel (Quick-Step) a hneď za ním Michael Matthews (Sunweb).

V ďalšom priebehu etapy sa terén začal dvíhať a náskok úniku sa pohyboval na úrovni okolo dvoch minút. Obidve horské prémie tretej kategórie Côte du viaduc du Viaur a Côte de Centres vyhral De Gendt, na vrchole druhého kopca sa ocitol už len s Voecklerom. V tej chvíli pelotón zaostával o 1:50, do cieľa zostávalo 33 km. O kilometer neskôr sa De Gendt rozhodol, že to skúsi sám. Cyklisti v hlavnej skupine pridali na tempe a 20 km pred koncom mal De Gendt už len minútu k dobru. Belgičanova snaha sa definitívne skončila 12,5 km pred cieľom.

V závere sa odohralo niekoľko útokov, z Kaťuše sa snažil Maurits Lammertink, ale hneď si ho doskočili Damiano Caruso z BMC a Nikias Arndt zo Sunwebu. K nim sa pridal aj Pierre-Luc Perichon (Fortuneo), ich náskok bol maximálne 15 sekúnd. Podľa očakávaní ani tento únik nebol úspešný a 3 km pred koncom bolo všetko pokope. V záverečnom cieľovom kopci mal najviac síl Matthews a dosiahol druhé víťazstvo na Tour de France v kariére.

Michael Matthews: "Myslím si, že to išlo podľa očakávaní. Jazdili sme vpredu celý deň, keď sme mali únik na dosah, vedel som, že bude ťažké mať vo finále na čele tímových kolegov. Napokon som tam mal dvoch alebo troch pomocníkov, čo bolo perfektné. Keď sme tu finišovali pred dvoma rokmi, mal som zlomené štyri rebrá. Tú etapu som vtedy chcel vyhrať. Teraz sme boli svedkami rovnakého záveru a vyhrať ho bolo splnenie sna."